Wielu inwestorów jest przekonanych, że jeśli coś jest takie samo to co po co przepłacać. Ale czy rzeczywiście jest takie samo? Przyjrzyjmy się bliżej konstrukcjom do instalacji fotowoltaicznych.
Norma zharmonizowana dla konstrukcji fotowoltaicznych. Najważniejszą normą, jakiej podlegają konstrukcje fotowoltaiczne jest norma europejska EN 1090. Skierowana jest do wytwórców konstrukcji stalowych i aluminiowych na terenie Unii Europejskiej oraz krajów spoza niej, które chcą sprzedawać wyroby do krajów członkowskich.
Niestety, niskie ceny oferowanych rozwiązań wynikają bardzo często z bardzo kiepskiej jakości podzespołów a przede wszystkim nie spełniają wymaganych norm. Dlaczego? Badanie w akredytowanym laboratorium to spory koszt nawet kilka set tysięcy. Nawet dla dużego producenta to spory wydatek dlatego tylko nieliczni wykonują badania i uzyskują potwierdzenie spełnienia normy w postaci certyfikatu. Zaledwie kilku polskich producentów uzyskało certyfikat akredytowanej jednostki, a inni próbują naciągać fakty. Przykładem jest jedna z dużych hurtowni ze śląska, która posługuje się certyfikatem na spawanie przedstawiając go jako certyfikat dla konstrukcji fotowoltaicznych. Wystarczy tylko sprawdzić na co jest wydany certyfikat.